5.0SMDJ24CA-Q — TVS Diode, 5.0SMDJ-Q, Bidirectional, 24 V, 38.9 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
5.0SMDJ24CA-Q
TVS Diode, 5.0SMDJ-Q, Bidirectional, 24 V, 38.9 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: TVS Diodes
  • Product Range:5.0SMDJ-Q Series; TVS Polarity:Bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:24V; Clamping Voltage Vc Max:38.9V; Diode Case Style:DO-214AB; No. of Pins:2Pins; Breakdow
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Product Range: 5.0SMDJ-Q
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: 38.9V
  • Reverse Standoff Voltage: 24V
  • Maximum Breakdown Voltage: 29.5V
  • Minimum Breakdown Voltage: 26.7V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 5kW