5.0SMDJ16CA-R — TVS Diode, 5.0SMDJ Series, Bidirectional, 16 V, 33.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
Illustrative purposes only
5.0SMDJ16CA-R
TVS Diode, 5.0SMDJ Series, Bidirectional, 16 V, 33.8 V, DO-214AB (SMC), 2 Pins
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • TVS Polarity: Bidirectional
  • Diode Case Style: DO-214AB (SMC)
  • Clamping Voltage Max: 33.8V
  • Reverse Standoff Voltage: 16V
  • Maximum Breakdown Voltage: 19.7V
  • Minimum Breakdown Voltage: 17.8V
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Peak Pulse Power Dissipation: 5kW