2200HT-220-V-RC — Toroidal Inductor, High Temp, 2200HT Series, 22 µH, 9.3 A, 0.02 ohm, ± 15%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
2200HT-220-V-RC
Toroidal Inductor, High Temp, 2200HT Series, 22 µH, 9.3 A, 0.02 ohm, ± 15%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:2200HT Series; Inductance:22µH; RMS Current (Irms):9.3A; DC Resistance Max:0.02ohm; Inductance Tolerance:± 15%; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); DC Current Rating:9.3A; I
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: 2200HT Series
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 9.3A
  • Inductance Tolerance: ± 15%