20SEP68M — Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 68 µF, 20 V, 0.04 ohm, 3000 hours @ 105°C, ± 20%
Illustrative purposes only
20SEP68M
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, OS-CON, 68 µF, 20 V, 0.04 ohm, 3000 hours @ 105°C, ± 20%
  • Manufacturer: PANASONIC
  • Product type: Aluminium Polymer Capacitors
  • ESR: 0.04ohm
  • Capacitance: 68µF
  • Series Name: OS-CON SEP
  • Voltage(DC): 20V
  • Product Range: OS-CON SEP
  • Product Height: 8mm
  • Ripple Current: 2.4A
  • Product Diameter: 10mm
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: Radial Leaded
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Lifetime @ Temperature: 3000 hours @ 105°C
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C