206PHC250K — CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 20UF, 25
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
206PHC250K
CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 20UF, 25
  • Manufacturer: CORNELL DUBILIER
  • Product type: General Purpose Film Capacitors
  • CAPACITOR POLYPROPYLENE PP FILM 20UF, 250V, 10%, AXIAL; Dielectric Type:Metallized PP; Capacitor Case / Package:Axial Leaded; Capacitance:20µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Volta
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Capacitance: 20µF
  • Voltage(AC): 0
  • Voltage(DC): 250V
  • Lead Spacing: -
  • Product Range: PHC Series
  • Product Width: -
  • Qualification: -
  • Product Height: -
  • Product Length: 46mm
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitor Terminals: PC Pin
  • Capacitance Tolerance: 10%
  • Capacitor Case / Package: Axial Leaded
  • Operating Temperature Max: 100°C
  • Operating Temperature Min: -40°C