1140-472K-RC — HIGH CURRENT CHOKE, 4.7MH, 2A, 10%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
1140-472K-RC
HIGH CURRENT CHOKE, 4.7MH, 2A, 10%
  • Manufacturer: BOURNS JW MILLER
  • Product type: Radial Leaded Power Inductors
  • Product Range:1140 Series; Inductance:4.7mH; Inductor Construction:Unshielded; RMS Current (Irms):1.6A; Saturation Current (Isat):3A; DC Resistance Max:1.14ohm; Ind 63K3397