VSSAF3L45-M3/6B — Schottky Rectifier, 45 V, 3 A, Single, DO-221AC (SlimSMA), 2 Pins, 540 mV
Illustrative purposes only
VSSAF3L45-M3/6B
Schottky Rectifier, 45 V, 3 A, Single, DO-221AC (SlimSMA), 2 Pins, 540 mV
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: TMBS Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-221AC (SlimSMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 540mV
  • Forward Surge Current: 80A
  • Average Forward Current: 3A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V