VS-ST230S08P0VPBF — Thyristor Module, 230 A, 800 V
Illustrative purposes only
VS-ST230S08P0VPBF
Thyristor Module, 230 A, 800 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Single SCR; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:800V; Gate Trigger Current Max, Igt:150mA; Current It av:230A; On State RMS Current IT(rms):361A; Peak Non Rep Surge Curre
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: -
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Single SCR
  • Thyristor Mounting: Stud Mount
  • On State RMS Current: 361A
  • Thyristor Case Style: TO-209AB
  • Average Forward Current: 230A
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 3V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 800V
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 800V