VS-HFA16TB120-M3 — Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 16 A, Single, 3 V, 135 ns, 190 A
Illustrative purposes only
VS-HFA16TB120-M3
Standard Recovery Diode, 1.2 kV, 16 A, Single, 3 V, 135 ns, 190 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Standard Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.2kV; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:3V; Reverse Recovery Time trr Max:135ns; Forward Surge Cu
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: HEXFRED
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 3V
  • Forward Surge Current: 190A
  • Reverse Recovery Time: 135ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV