VS-HFA08TB60SPBF — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 2.1 V, 55 ns, 60 A
Illustrative purposes only
VS-HFA08TB60SPBF
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 8 A, Single, 2.1 V, 55 ns, 60 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: VS-HF
  • Diode Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.1V
  • Forward Surge Current: 60A
  • Reverse Recovery Time: 55ns
  • Average Forward Current: 8A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V