VS-E5PH6006L-N3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.7 V, 54 ns, 500 A
Illustrative purposes only
VS-E5PH6006L-N3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 60 A, Single, 1.7 V, 54 ns, 500 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: FRED Pt G5 Series
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.7V
  • Forward Surge Current: 500A
  • Reverse Recovery Time: 54ns
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V