VS-70TPS16PBF — Thyristor, 1.6 kV, 100 mA, 70 A, 75 A, TO-247, 3 Pins
Illustrative purposes only
VS-70TPS16PBF
Thyristor, 1.6 kV, 100 mA, 70 A, 75 A, TO-247, 3 Pins
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Thyristors - SCRs
  • Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:100mA; Current It av:70A; On State RMS Current IT(rms):75A; Thyristor Case Style:TO-247; No. of Pins:3Pins;
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Thyristor Mounting: Through Hole
  • Holding Current Max: 200mA
  • On State RMS Current: 75A
  • Thyristor Case Style: TO-247
  • Average On State Current: 70A
  • Gate Trigger Current Max: 100mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 1.1kA
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV