VS-70MT160PBPBF — BRIDGE RECT MOD 3PH 70A 1.6KV SCREW
Illustrative purposes only
VS-70MT160PBPBF
BRIDGE RECT MOD 3PH 70A 1.6KV SCREW
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 7Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Forward Voltage Max: 1.55V
  • Average Forward Current: 70A
  • Bridge Rectifier Mounting: Through Hole
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV