VS-30CPQ060PBF — SCHOTTKY RECTIFIER COMMON CATHODE 30A TO
Illustrative purposes only
VS-30CPQ060PBF
SCHOTTKY RECTIFIER COMMON CATHODE 30A TO
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-247AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 800mV
  • Forward Surge Current: 1.02kA
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V