VS-16EDU06-M3/I — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.25 V, 100 ns, 160 A
Illustrative purposes only
VS-16EDU06-M3/I
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.25 V, 100 ns, 160 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.25V; Reverse Recovery Time trr Max:100ns; Forward Surge C
  • SVHC: Lead (15-Jan-2019)
  • Product Range: FRED Pt® SMPD
  • Operating Temperature Max: 175°C