VS-16CDU06HM3/I — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Dual Common Cathode, 1.4 V, 70 ns, 200 A
Illustrative purposes only
VS-16CDU06HM3/I
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Dual Common Cathode, 1.4 V, 70 ns, 200 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.4V; Reverse Recovery Time trr Max:70ns; Fo
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt® SMPD
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.4V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 70ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V