VS-160MT120KPBF — Bridge Rectifier, Three Phase, 1.2 kV, 160 A, Module, 6 Pins, 1.49 V
Illustrative purposes only
VS-160MT120KPBF
Bridge Rectifier, Three Phase, 1.2 kV, 160 A, Module, 6 Pins, 1.49 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Phases:Three Phase; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.2kV; Forward Current If(AV):160A; Bridge Rectifier Case Style:Module; Forward Voltage VF Max:1.49V; No. of Pins:6P
  • No. of Pins: 6Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Product Range: VS-130-160MTxxxKPbF
  • Forward Voltage Max: 1.49V
  • Forward Surge Current: 1.5kA
  • Average Forward Current: 160A
  • Bridge Rectifier Mounting: Panel Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV