VS-10CWH02FN-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 10 A, Dual Common Cathode, 1.15 V, 27 ns, 80 A
Illustrative purposes only
VS-10CWH02FN-M3
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 10 A, Dual Common Cathode, 1.15 V, 27 ns, 80 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.15V; Reverse Recovery Time trr Max:27ns; Forward
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: VS-10
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-252AA
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.15V
  • Forward Surge Current: 80A
  • Reverse Recovery Time: 27ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V