TZMC16-GS08 — Zener Single Diode, Small Signal, 16 V, 500 mW, MiniDIP, 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
TZMC16-GS08
Zener Single Diode, Small Signal, 16 V, 500 mW, MiniDIP, 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • Zener Voltage Vz Typ:16V; Power Dissipation Pd:500mW; Diode Case Style:MiniDIP; Zener Tolerance ±:5%; No. of Pins:2Pins; Operating Temperature Max:175°C; Product Range:TZMC1 Series; Automotive Qualif
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: TZMC1
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: MiniDIP
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 16V
  • Operating Temperature Max: 175°C