TZMB22-GS08 — Zener Single Diode, 22 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
Illustrative purposes only
TZMB22-GS08
Zener Single Diode, 22 V, 500 mW, SOD-80 (MiniMELF), 2 Pins, 175 °C, Surface Mount
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Zener Single Diodes
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: TZM Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: SOD-80 (MiniMELF)
  • Power Dissipation: 500mW
  • Zener Voltage Nom: 22V
  • Operating Temperature Max: 175°C