TT570N16KOFHPSA2 — Thyristor Module, Series Connected, 600A, 1.6KV, 17kA Surge Current
Illustrative purposes only
TT570N16KOFHPSA2
Thyristor Module, Series Connected, 600A, 1.6KV, 17kA Surge Current
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Series Connected - SCRs; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:250mA; Current It av:600A; On State RMS Current IT(rms):900A; Pea
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 900A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 600A
  • Gate Trigger Current Max: 250mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV