TT285N16KOFHPSA2 — Thyristor Module, 285mA, 1.6kV, Phase Control, Screw, TT285N Series
Illustrative purposes only
TT285N16KOFHPSA2
Thyristor Module, 285mA, 1.6kV, Phase Control, Screw, TT285N Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: TT285N Series
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Screw
  • On State RMS Current: 520A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 285A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV