TT250N18KOFHPSA1 — Thyristor Diode Module, 1.8 kV, 410 A, TT250N Series
Illustrative purposes only
TT250N18KOFHPSA1
Thyristor Diode Module, 1.8 kV, 410 A, TT250N Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: TT250N
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 410A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 250A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV