TT240N18SOFHPSA1 — SCR THYRISTOR, 1.8KV, 240A
Illustrative purposes only
TT240N18SOFHPSA1
SCR THYRISTOR, 1.8KV, 240A
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 7Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCRs
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 275A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 240A
  • Gate Trigger Current Max: 145mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 130°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.8kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.8kV