TDB6HK124N16RRBOSA1 — Thyristor Module, SCR, 1.6kV, 70A, 150mA, eupec EconoBRIDGE
Illustrative purposes only
TDB6HK124N16RRBOSA1
Thyristor Module, SCR, 1.6kV, 70A, 150mA, eupec EconoBRIDGE
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • No. of Pins: 22Pins
  • Product Range: eupec EconoBRIDGE
  • SCR Module Type: Bridge Rectifier, Three Phase - SCR
  • Thyristor Mounting: Panel
  • Holding Current Max: 200mA
  • On State RMS Current: 70A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Gate Trigger Current Max: 150mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2.5V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Non Repetitive Surge Current: 650A
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV