TD92N16KOFHPSA2 — Thyristor Module, Phase Control, 1.6kV, 102A, 120mA Igt, 1.4V Vgt, Panel
Illustrative purposes only
TD92N16KOFHPSA2
Thyristor Module, Phase Control, 1.6kV, 102A, 120mA Igt, 1.4V Vgt, Panel
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: TD92N Series
  • SCR Module Type: Phase Control
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 160A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 102A
  • Gate Trigger Current Max: 120mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 1.4V
  • Operating Temperature Max: 140°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV