TD250N16KOFHPSA1 — Thyristor Module, Series Connected, 250A, 1.6KV
Illustrative purposes only
TD250N16KOFHPSA1
Thyristor Module, Series Connected, 250A, 1.6KV
  • Manufacturer: INFINEON
  • Product type: Thyristors - SCR Modules
  • SCR Module Type:Series Connected - SCR / Diode; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:1.6kV; Gate Trigger Current Max, Igt:200mA; Current It av:250A; On State RMS Current IT(rms):41
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 5Pins
  • Product Range: -
  • SCR Module Type: Series Connected - SCR / Diode
  • Thyristor Mounting: Panel
  • On State RMS Current: 410A
  • Thyristor Case Style: Module
  • Average Forward Current: 250A
  • Gate Trigger Current Max: 200mA
  • Gate Trigger Voltage Max: 2V
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
  • Peak Repetitive Off State Voltage: 1.6kV