T591X476M035ATE075 — Tantalum Polymer Capacitor, COTS, 47 µF, ± 20%, 35 V, X, 0.075 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591X476M035ATE075
Tantalum Polymer Capacitor, COTS, 47 µF, ± 20%, 35 V, X, 0.075 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:47µF; Voltage Rating:35V; Product Range:T591 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:X; ESR:0.075ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operatin
  • ESR: 0.075ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 47µF
  • Voltage(DC): 35V
  • Product Range: T591 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 44mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 2.58A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: X
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -55°C