T591V227M2R5ATE015 — Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 220 µF, ± 20%, 2.5 V, V, 0.015 ohm, 2917 [7343 Metric]
Illustrative purposes only
T591V227M2R5ATE015
Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 220 µF, ± 20%, 2.5 V, V, 0.015 ohm, 2917 [7343 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Tantalum Polymer Capacitors
  • Capacitance:220µF; Voltage Rating:2.5V; Product Range:T591 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance:± 20%; Manufacturer Size Code:V; ESR:0.015ohm; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temper
  • ESR: 0.015ohm
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 220µF
  • Voltage(DC): 2.5V
  • Product Range: T591 KO-CAP Series
  • Product Width: 4.3mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 1.9mm
  • Product Length: 7.3mm
  • Ripple Current: 3.531A
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Manufacturer Size Code: V
  • Capacitor Case / Package: 2917 [7343 Metric]
  • Operating Temperature Max: 105°C
  • Operating Temperature Min: -55°C