SRU8045A-3R5Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.5 µH, 5 A, Shielded, 5 A, SRU8045A Series
Illustrative purposes only
SRU8045A-3R5Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 3.5 µH, 5 A, Shielded, 5 A, SRU8045A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.5µH; RMS Current (Irms):5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5A; Product Range:SRU8045A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.5mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.5µH
  • Product Range: SRU8045A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.025ohm
  • RMS Current (Irms): 5A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 5A