SRU8045A-101Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 100 µH, 1 A, Shielded, 920 mA, SRU8045A Series
Illustrative purposes only
SRU8045A-101Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 100 µH, 1 A, Shielded, 920 mA, SRU8045A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:100µH; RMS Current (Irms):1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):920mA; Product Range:SRU8045A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 4.5mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 100µH
  • Product Range: SRU8045A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.5ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 920mA