SRU8028A-3R3Y — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 3.6 A, Shielded, 3.5 A, SRU8028A Series
Illustrative purposes only
SRU8028A-3R3Y
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 3.6 A, Shielded, 3.5 A, SRU8028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):3.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.5A; Product Range:SRU8028A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 2.8mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: SRU8028A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.023ohm
  • RMS Current (Irms): 3.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.5A