SRU8028A-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 2.6 A, Shielded, 2.2 A, SRU8028A Series
Illustrative purposes only
SRU8028A-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 2.6 A, Shielded, 2.2 A, SRU8028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.2A; Product Range:SRU8028A Series; Power Inductor Case:8mm x 8mm x 2.8mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU8028A Series
  • Product Width: 8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 8mm
  • DC Resistance Max: 0.057ohm
  • RMS Current (Irms): 2.6A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.2A