SRU3028A-150Y — Power Inductor (SMD), 15 µH, 660 mA, Shielded, 720 mA, SRU3028A
Illustrative purposes only
SRU3028A-150Y
Power Inductor (SMD), 15 µH, 660 mA, Shielded, 720 mA, SRU3028A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU3028A
  • Product Width: 3.3mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 3.5mm
  • DC Resistance Max: 0.29ohm
  • RMS Current (Irms): 660mA
  • Power Inductor Case: 3.5mm x 3.3mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 720mA