SRU1063A-150Y — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 15 µH, 3.2 A, Shielded, 3.4 A, SRU1063A
Illustrative purposes only
SRU1063A-150Y
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 15 µH, 3.2 A, Shielded, 3.4 A, SRU1063A
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: SRU1063A
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.042ohm
  • RMS Current (Irms): 3.2A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.4A