SRU1048A-4R7Y — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5.5 A, Shielded, 4.75 A, SRU1048A Series
Illustrative purposes only
SRU1048A-4R7Y
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5.5 A, Shielded, 4.75 A, SRU1048A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):5.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4.75A; Product Range:SRU1048A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC R
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: SRU1048A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.0125ohm
  • RMS Current (Irms): 5.5A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 4.75A