SRU1048-2R2Y — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 6.5 A, Shielded, 6.3 A, SRU1048 Series
Illustrative purposes only
SRU1048-2R2Y
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 6.5 A, Shielded, 6.3 A, SRU1048 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: SRU1048 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 5300µohm
  • RMS Current (Irms): 6.5A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 6.3A