SRU1048-151Y — Power Inductor (SMD), 150 µH, 1 A, Shielded, 800 mA, SRU1048
Illustrative purposes only
SRU1048-151Y
Power Inductor (SMD), 150 µH, 1 A, Shielded, 800 mA, SRU1048
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 150µH
  • Product Range: SRU1048
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.235ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Power Inductor Case: 10mm x 10mm x 4.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 800mA