SRU1048-100Y — Power Inductor (SMD), 10 µH, 4.5 A, Shielded, 3.7 A, SRU1048 Series
Illustrative purposes only
SRU1048-100Y
Power Inductor (SMD), 10 µH, 4.5 A, Shielded, 3.7 A, SRU1048 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):4.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.7A; Product Range:SRU1048 Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 4.8mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRU1048 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.0185ohm
  • RMS Current (Irms): 4.5A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.7A