SRU1038A-2R2Y — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 6.8 A, Shielded, 6.5 A, SRU1038A Series
Illustrative purposes only
SRU1038A-2R2Y
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 6.8 A, Shielded, 6.5 A, SRU1038A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):6.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:SRU1038A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 3.8mm; DC Res
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: SRU1038A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.0105ohm
  • RMS Current (Irms): 6.8A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A