SRU1028A-820Y — Power Inductor (SMD), 82 µH, 900 mA, Shielded, 850 mA, SRU1028A Series
Illustrative purposes only
SRU1028A-820Y
Power Inductor (SMD), 82 µH, 900 mA, Shielded, 850 mA, SRU1028A Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:82µH; RMS Current (Irms):900mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):850mA; Product Range:SRU1028A Series; Power Inductor Case:10mm x 10mm x 2.8mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 82µH
  • Product Range: SRU1028A Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.42ohm
  • RMS Current (Irms): 900mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 850mA