SRU1028-6R8Y — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 3 A, SRU1028 Series
Illustrative purposes only
SRU1028-6R8Y
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 3 A, SRU1028 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRU1028 Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.015ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3A