SRR7045-221M — INDUCTOR, SHIELDED, 220UH, 360MA, SMD, F
Illustrative purposes only
SRR7045-221M
INDUCTOR, SHIELDED, 220UH, 360MA, SMD, F
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • INDUCTOR, SHIELDED, 220UH, 360MA, SMD, FULL REEL; Inductance:220µH; RMS Current (Irms):450mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):360mA; Product Range:SRR70
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: SRR7045 Series
  • Product Width: 7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.7ohm
  • RMS Current (Irms): 450mA
  • Power Inductor Case: 7mm x 7mm x 4.5mm
  • Inductance Tolerance: 0
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 360mA