SRR6603-6R8ML — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 1.2 A, Shielded, 580 mA, SRR6603 Series
Illustrative purposes only
SRR6603-6R8ML
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 1.2 A, Shielded, 580 mA, SRR6603 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):1.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):580mA; Product Range:SRR6603 Series; Power Inductor Case:6.6mm x 4.4mm x 3mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: SRR6603 Series
  • Product Width: 4.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6.6mm
  • DC Resistance Max: 0.065ohm
  • RMS Current (Irms): 1.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 580mA