SRR6603-100ML — Power Inductor (SMD), 10 µH, 1 A, Shielded, 370 mA, SRR6603 Series
Illustrative purposes only
SRR6603-100ML
Power Inductor (SMD), 10 µH, 1 A, Shielded, 370 mA, SRR6603 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):370mA; Product Range:SRR6603 Series; Power Inductor Case:6.6mm x 4.4mm x 3mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: SRR6603 Series
  • Product Width: 4.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6.6mm
  • DC Resistance Max: 0.075ohm
  • RMS Current (Irms): 1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 370mA