SRR6038-680Y — Power Inductor (SMD), 68 µH, 750 mA, Shielded, 870 mA, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-680Y
Power Inductor (SMD), 68 µH, 750 mA, Shielded, 870 mA, SRR6038 Series
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.234ohm
  • RMS Current (Irms): 750mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 870mA