SRR6038-3R3Y — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 3.5 A, Shielded, 3.6 A, SRR6038 Series
Illustrative purposes only
SRR6038-3R3Y
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 3.5 A, Shielded, 3.6 A, SRR6038 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.6A; Product Range:SRR6038 Series; Power Inductor Case:6.8mm x 6.8mm x 3.8mm; D
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: SRR6038 Series
  • Product Width: 6.8mm
  • Product Height: 3.8mm
  • Product Length: 6.8mm
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 6.8mm x 6.8mm x 3.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.6A