SRR5028-221Y — Power Inductor (SMD), 220 µH, 300 mA, Shielded, 300 mA, SRR5028 Series
Illustrative purposes only
SRR5028-221Y
Power Inductor (SMD), 220 µH, 300 mA, Shielded, 300 mA, SRR5028 Series
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 220µH
  • Product Range: SRR5028 Series
  • Product Width: 5.8mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.8mm
  • DC Resistance Max: 1.25ohm
  • RMS Current (Irms): 300mA
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 300mA