SRF0905-400Y — Filter, Line, 40 µH, SRF0905 Series, 800 ohm, 900 mA, 9.2mm x 6mm x 5mm
Illustrative purposes only
SRF0905-400Y
Filter, Line, 40 µH, SRF0905 Series, 800 ohm, 900 mA, 9.2mm x 6mm x 5mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: SMD Common Mode Chokes / Filters
  • Rated Current:900mA; Inductance:40µH; Product Range:SRF0905 Series; Impedance:800ohm; Common Mode Filter Case:9.2mm x 6mm x 5mm; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Impedance: 800ohm
  • Inductance: 40µH
  • Product Range: SRF0905 Series
  • Product Width: 6mm
  • Qualification: -
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 9.2mm
  • DC Current Rating: 900mA
  • Common Mode Filter Case: 9.2mm x 6mm x 5mm