SQD40P10-40L_GE3 — Power MOSFET, P Channel, 100 V, 38 A, 0.04 ohm, TO-252AA, Surface Mount
Illustrative purposes only
SQD40P10-40L_GE3
Power MOSFET, P Channel, 100 V, 38 A, 0.04 ohm, TO-252AA, Surface Mount
  • SVHC: Lead (21-Jan-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Channel Type: P Channel
  • Product Range: TrenchFET
  • Qualification: AEC-Q101
  • Power Dissipation: 136W
  • Transistor Mounting: Surface Mount
  • Rds(on) Test Voltage: 10V
  • Transistor Case Style: TO-252AA
  • Drain Source Voltage Vds: 100V
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Continuous Drain Current Id: 38A
  • Drain Source On State Resistance: 0.04ohm
  • Gate Source Threshold Voltage Max: 2V